Kaczka krzyżówka

kaczorek Kaczki krzyżówki to bardzo pospolite ptaki, które przez cały rok możesz spotkać w każdym miejscu Polski. Występują także w całej Europie, Ameryce Północnej, Azji, Australii i Nowej Zelandii.

Kaczki krzyżówki lubią miejsca położone blisko wody, zarośnięte rzeczki, stawy porośnięte trzciną, szuwary, rozlewiska i stare koryta rzek, podmokłe łąki oraz bagna. Świetnie czują się także w środku miasta, szybko przyzwyczajając do obecności człowieka. Zamieszkują miejskie parki, nawet jeśli jedynym zbiornikiem wody, z jakiego mogą korzystać jest fontanna. Zdarza się, że zakładają gniazda nawet na dachach budynków lub balkonach.

kaczorkowa Samce kaczek są barwnie upierzone, szczególnie w okresie godowym, który przypada od października do końca mają. Na głowie i szyi kaczory mają czarne pióra, które w słońcu mienią się kolorami zieleni i fioletu. Ogony kaczorków zdobi charakterystyczny loczek. Dziób ma kolor oliwkowy, a łapy są pomarańczowoczerwone.

Samice kaczek krzyżówek są żółtobrązowe, a ich jasne pióra pokrywa duża ilość ciemnobrązowych cętek. Samiczki mają szare dzioby i dużo bledsze łapki niż u kaczorów.

kaczka krzyżówka jest największa z wszystkich dzikich kaczek, czasem nazywa się ją także wielką, wielguską lub wielgochą.

Swą nazwę kaczki krzyżówki zawdzięczają kształtowi krzyża, jaki przybiera ich ciało podczas lotu.

nastepna strona
poprzednia strona