Foki szare z gdańskiego ZOO
foka szara

Foka szara, zarejestrowana jest w Polskiej Czerwonej Księdze zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pomimo statusu zwierzęcia zagrożonego wyginięciem, jej liczebność systematycznie wzrasta. Największe jej ilości występują w północnym Atlantyku po Labrador i Nową Ziemię. Zamieszkuje też Bałtyk, a u naszych wybrzeży pojawia się sporadycznie. Foka szara nie rozmnaża się w polskiej strefie brzegowej. Cieszą się z tego polscy rybacy, bo ten ssak jest częstą przyczyną niszczenia ich sieci. Z drugiej jednak strony bywa i tak że traci ona życie zaplątując się w sieciach. Przed II Wojną Światową foka szara była dość licznie reprezentowana na polskich wybrzeżach.

Gdańskie stado fok szarych składa się z dwóch dorosłych samców, trzech samic i dwóch małych samczyków urodzonych w marcu 2009 r. Na uwagę zasługuje największa i najciemniejsza samica imieniem Kasia. Została ona znaleziona na plaży w Dębkach / ok. 60 km od Gdańska / jako ok. dwumiesięczne dziecko. Była bardzo słaba i poraniona przez okoliczne psy.

Trafiła do gdańskiego ZOO, została otoczona opieką weterynaryjną i hodowlaną. Jest bardzo oswojonym zwierzęciem. Już czterokrotnie urodziła i odchowała w naszym ogrodzie dzieci, co jest wydarzeniem rzadkim w ogrodach zoologicznych.

Na czas porodu u fok, woda z basenu musi zostać spuszczona. Jest to bardzo ważne, bo w naturze foki rodzą się z dala od wody, na wielkich połaciach kry, albo na płaskich terenach brzegowych. Maleństwo po urodzeniu jest pokryte śnieżnobiałym puchem i nie ma odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej, więc kąpiel w zimnej wodzie naraziłaby go na wyziębienie i w konsekwencji na szybką śmierć. Matka karmi swoje młode kilka razy dziennie. A ponieważ samice fok mają mleko o największej zawartości tłuszczu, młode bardzo szybko przybierają na wadze. Już po trzech tygodniach matka nie zajmuje się młodym, które musi nauczyć się samodzielnego życia. Na wolności ok. 50% młodych fok ginie.

W gdańskim ZOO, foki są karmione raz dziennie o stałej porze. Każdy osobnik zjada ok. 15 kg świeżego śledzia.

Foka jest zwierzęciem lubiącym się bawić a w chwili wolnej wylegiwać na słońcu. Potrafi być agresywna i dotkliwie pogryźć. Żyje ok. 35 lat.

nastepna strona
poprzednia strona