Pingwiny Tońce
Pingwin Toniec

Pingwiny tońce są jedną z najciekawszych grup hodowlanych mieszkających i eksponowanych w oliwskim ZOO. Ich hodowla przebiega bardzo dobrze i jest najlepsza w polskich Ogrodach Zoologicznych.

Żyją w skupiskach liczących często po kilka tysięcy osobników. Im więcej tych ptaków występuje w danej przestrzeni, tym lepsze samopoczucie każdego z nich. Pingwin uwielbia ruch, ptasi hałas i harmider. Bez przerwy wydaje głos, dając niesamowicie brzmiący koncert.

Oliwskie ZOO sprowadziło pingwiny z trzech Ogrodów Zoologicznych: Amsterdamu, Rotterdamu i Londynu.
Z pierwszych dwóch Ogrodów przywieziono piętnaście ptaków, z Anglii trzynaście. Była to grupa „wyjściowa”, która dała początek przyszłej hodowli.
Na wybiegu zbudowano kamienne groty, które służą tym ptakom jako pomieszczenia nocne i lęgowe.

Aktualnie przebywa na nim 57 tońców.

Sezon lęgowy u tych ptaów trwa od listopada do końca kwietnia. Czas lęgów u pingwinów, jest bardzo burzliwy. Wszystko zaczyna się od budowy gniazda. Do wspomnianych wcześniej kamiennych grot samica i samiec przynoszą budulec do przyszłego gniazda. Są to drobne gałązki, i zbutwiałe liście, które są ze sobą zmieszane i przez ptaki lekko udeptane. Bardzo często poszczególne pary toczą ze sobą wrzaskliwe spory i wzajemnie podkradają sobie materiał do budowy gniazd. Samczyk, bo on jest najczęściej takim „wojownikiem” wchodzi do nie swojej groty i wkłada do swojego dzioba tak dużo gałązek, ile może pomieścić i jak najszybciej ucieka do swojego gniazda. Okradane pary podnoszą natychmiast alarm, wrzeszcząc wniebogłosy i ściągając inne pingwiny jako gapiów. Niekiedy dochodzi do pojedynku na dzioby, kiedy jakiś intruz próbuje zbyt nachalnie przeszkadzać w budowie gniazd. Bywa i tak, że na ciele ptaka – najczęściej na grzbiecie, pozostają krwawe rany i potrzebna jest interwencja lekarza weterynarii. Ten czas ogromnego ożywienia u pingwinów trwa do końca kwietnia, a więc tak długo jak trwa cały sezon lęgowy.

nastepna strona
poprzednia strona