Kos
Gdzie mieszka

Najczęściej w Europie, trochę rzadziej w Azji oraz Afryce – tam można spotkać kosa. Średniej wielkości ptaszka o żółtopomarańczowym dziobie. Czasem kryje się w lasach i parkach, innym razem śmiało przysiada na drzewie rosnącym w centrum dużego miasta. Jeśli nie zauważy czającego się na trawniku kota i sfrunie po smakowitą dżdżownicą, sam może stać się obiadem miauczącego łakomczucha. Na ataki drapieżników narażone są też jaja kosa – sięgają po nie kuny i większe ptaki.

Czy jest pod ochroną

Ludzie co prawda narzekają na kosy wyjadające z sadów i ogrodów kiełkujące rośliny, ale jednak objęli te ptaki ochroną. I choć na świecie kos nie jest gatunkiem rzadkim, w Polsce objęto go ścisłą ochroną gatunkową. Cieszmy się z tego, ponieważ kos pięknie śpiewa.

Z czego buduje gniazda

Godowe piosenki kosów można usłyszeć już późną zimą. Siadają na najwyższych gałęziach drzew lub na antenach i przywołują partnerów. Samce toczą o samice zaciekłe pojedynki. Gdy ptaki w końcu dobiorą się w pary, zakładają gniazdo – czasem wśród gałęzi drzew, innym razem po prostu w krzakach, a czasem w płytkiej dziupli lub w załomie parkowego muru. Pracami budowlanymi zajmuje się samica. Cierpliwie znosi korzonki, drobne gałązki i liście, wzmacnia je żwirem i drobinkami gliny, a na koniec wyścieła mchem i trawą.

Kiedy wykluwają się pisklęta

Od marca do lipca kosy składają jaja. Niektóre w plamki, inne czerwonobrązowe, a czasem zielononiebieskie. Po dwóch tygodniach wysiadywania pojawiają się pisklęta. Jest ich od 3 do 6, wszystkie bardzo głodne. Na szczęście co godzinę do gniazda przylatuje samiec, aby nakarmić dzieci i pozwolić ptasiej mamie na chwilę odpoczynku oraz zdobycie pożywienia.

Jak są ubarwione kosy

Małym kosom wystarczą 3 tygodnie na naukę samodzielności. Szybko rosną, uczą się fruwać i wynajdywać pożywienie. Zmieniają też upierzenie. Samczyki wybarwiają się na czarno, a samiczki stają się oliwkowobrązowe z drobnymi ciemnymi plamkami na szarawym brzuszku. Kolory dziobów też zależą od płci ptaszków, samczyki mają dzioby pomarańczowe, samiczki brązowe. Ogonek u wszystkich kosów jest długi.

Czym się żywią

Co jedzą kosy? Są niemal wszystkożerne. Żywią się robakami, dżdżownicami, ślimakami, owadami, miękkimi owocami, jagodami drzew i krzewów.

Zobacz też:

Ciekawostki o kosach
Mój brat jest kosem
nastepna strona
poprzednia strona