Ropucha szara przygotowuje się do godów

W kwietniu rozpoczyna się czas kwitnienia roślin, a pogoda staje się coraz bardziej przyjazna dla świata przyrody. W tym właśnie miesiącu ropuchy szare wędrują, szukając zbiorników wodnych odpowiednich na rozpoczęcie godów. Samce i samice łączą się w pary i składają skrzek - jaja, które wyglądają jak dwa długie łańcuszki albo koraliki rozpięte pomiędzy gałązkami roślin wodnych. Ze skrzeku wykluwają się kijanki, całkiem niepodobne do swoich rodziców - mają czarne grzbiety, jasne brzuszki, długi ogonek i oddychają za pomocą skrzeli. Dopiero w czerwcu przeobrażają się w małe ropuszki, a następnie w dorosłe okazy, które można spotkać w lasach, na polach i w ogrodach.

ropucha szara

Ropucha szara należy do gromady płazów, czyli zwierząt, do których zaliczamy również żaby, traszki i salamandry. Jest największą z naszych polskich ropuch, może osiągnąć nawet 12,5 cm długości. Skórę szaro-brunatno-brązowego grzbietu ma chropowatą i pokrytą wieloma brodawkami. Brzuszek zwierzęcia jest jaśniejszy i plamiasty.

Ropucha choć raczej nieurodziwa, jest bardzo pożyteczna. Prowadzi wieczorny i nocno-wieczorny tryb życia. W ciągu dnia zwykle ukrywa się pod kamieniami i w norkach, dopiero po zachodzie słońca rozpoczyna polowanie. Zjada wiele szkodników takich jak ślimaki i gąsienice, które niszczą młode pędy roślin i ich liście, masowo pożera stonkę ziemniaczaną. Żywi się również dżdżownicami, pająkami, pszczołami i osami, na których jad nie jest wrażliwa. Porusza się niezdarnie, przywiązuje się do jednego miejsca i zawsze wraca do swojej ulubionej kryjówki. Późną jesienią zapada w zimowy sen i w piwnicach lub zagrzebana w ziemi czeka na powrót wiosny.

nastepna strona
poprzednia strona