Hiacynt

Hiacynt W maju w ogrodach na różowo, niebiesko i biało, a także łososiowo i fioletowo, kwitną hiacynty. Jeśli chcesz, w przyszłym roku zrobić mamie prezent z tej pięknie pachnącej rośliny o kilkudziesięciu kwiatach na jednej łodydze, sprawdź, jak sadzić i pielęgnować hiacynty.

Kup cebulki hiacyntów u ogrodnika i poczekaj do jesieni. Jeśli w kwietniu w Twoim domu lub ogrodzie kwitł hiacynt doniczkowy, usuń kwiaty zaraz po przekwitnięciu i niezbyt obficie podlewaj roślinę tak długo, dopóki liście same nie zżółkną i nie uschną. Nastąpi to pod koniec mają lub w czerwcu. W tym czasie warto do wody dodawać płynne nawozy, dzięki którym cebula wzmocni się i będzie lepiej kwitła w przyszłym roku. Po obcięciu suchych liści wykop cebulę i we wrześniu lub w październiku wysadź ją do ziemi. Wybierz osłonięte od wiatru miejsce z żyzną glebą. Potem wystarczy czekać aż hiacynt zakwitnie pod koniec kwietnia lub w maju.

Możesz też hodować tę wieloletnią roślinę w doniczkach. Wysuszone cebule sadzi się do doniczek we wrześniu lub w październiku.
Dno doniczki wypełnij żwirem, aby nadmiar wody, którą będziesz podlewać roślinę nie zgromadził się w doniczce i nie spowodował gnicia korzeni i cebuli. Na żwir nasyp kompostowej ziemi, w niej umieść cebulę do połowy jej wysokości. Na wierzchu możesz ułożyć mech lub rozsypać ozdobny żwirek. Teraz wystarczy poczekać do lutego na kwitnienie.

nastepna strona
poprzednia strona