Łabędzie

Łabędzie możesz spotkać podczas spacerów nad morzem, nad jeziorami, a także stawami. Dawniej na zimę odlatywały do ciepłych krajów. Teraz, coraz częściej spędzają cały rok w Polsce. Niestety zimą nie ma dla nich wystarczającej ilości pokarmu, szczególnie gdy jeziora i morze skuje lód. Łabędzie czekają wówczas na jedzenie, które przyniesie im człowiek.

Staraj się nie karmić łabędzi zimą. Można to robić wyłącznie po konsultacji z ornitologami – przyrodnikami znającymi ptaki, ich zwyczaje i potrzeby. Łabędzie powinny zjadać podwodną roślinność – resztki z naszego stołu, a nawet czerstwy chleb bardzo im szkodzą. Dokarmiając te duże, piękne ptaki, możesz im zrobić krzywdę, nie zdając sobie z tego sprawy.

W żadnym wypadku nie podawaj łabędziom chipsów, słonych paluszków ani ciastek. Nie wolno karmić ich resztkami z obiadu, kanapkami, czerstwym pieczywem, ani świeżym, rzucanym w dużych kawałkach, których nie będą w stanie zjadać na bieżąco. Tak dokarmiane ptaki cierpią na chroniczną biegunkę oraz inne, często śmiertelne choroby.

Ponieważ łabędź jest roślinożercą, w czasie srogich mrozów możesz go dokarmić ziarnami zbóż oraz surowymi lub ugotowanymi bez soli warzywami pokrojonymi na małe kawałki, z których połknięciem ptaki nie będą miały problemu. Ważne jest, aby cały posiłek został zjedzony od razu. Po zjedzeniu zamarzniętego pokarmu, łabędź rozchoruje się.

Pamiętaj również, aby nie płoszyć łabędzi. Siedząc bez ruchu na lodzie, nawet przez wiele dni, ptaki oszczędzają energię niezbędną do przetrwania zimy.

nastepna strona
poprzednia strona