Torcik lalka galaretkowy

przygotuj:

3-5 torebek różnokolorowych galaretek (każda torebka na pół litra wody), 2 serki homogenizowane (w sumie około 1,5 szklanki), 2 łyżki żelatyny, 2 banany, 1 paczkę herbatników w czekoladzie

1 warstwa: Rozmieszaj galaretkę w wybranym kolorze w kubku gorącej wody. Ostudź, wlej do dużej ozdobnej foremki i odstaw do zastygnięcia. W czasie, gdy galaretka tężeje w lodówce rozpuść 1 łyżkę żelatyny w szklance gorącej wody, ostudź. Odlej kilka łyżek do osobnej miseczki, resztę wymieszaj z połową serka waniliowego.

2 warstwa: Na zastygniętej galaretce poukładaj plasterki bananów i wylej serek z żelatyną. Wstaw do lodówki do zastygnięcia.

3 warstwa: Herbatniki pokrusz jak najdrobniej. Połowę wymieszaj z kilkoma łyżkami żelatyny w miseczce. Papkę herbatnikową wyłóż warstwę serka tak, aby nie dotykała brzegów formy.

4 warstwa: Wykonaj ją tak samo jak pierwszą warstwę, tylko z galaretki w innym kolorze.

5 warstwa: Wykonaj ją tak samo jak drugą warstwę.

6 warstwa: Wykonaj ją tak samo jak trzecią warstwę.

7 warstwa: Wykonaj ją tak samo jak pierwszą warstwę, tylko z galaretki w innym kolorze.

Kolejne warstwy: Jeśli starczy Ci cierpliwości, możesz mieszać serki homogenizowany z galaretkami rozpuszczonymi w połowie wody i w ten sposób uzyskać warstwy w nowych smakach i kolorach.

Gdy warstwy zastygną, możesz umocować lalkę. Lalce odkręć nogi i wbij w tułów patyk od szaszłyka. Okręć patyk i plastikowy tułów przezroczystą folią spożywczą. W galaretce wydłub łyżeczką dziurkę na tułów. Ostrożnie umieść lalkę na wierzchu galaretki.

Tort lalka galaretkowy gotowy!

nastepna strona
poprzednia strona